ברוכים הבאים לדימדיקו - שיער נולד מחדש


1-800-66-55-44    1-800-66-55-44    

מהן הסיבות העיקריות לשיער דליל אצל גברים?

הקרחה היא תופעה טבעית ונפוצה בקרב גברים אשר משפיעה על התחושה האישית, ההערכה העצמית, היחסים החברתיים והדימוי העצמי של האינדיבידואל בחברה. מה גורם לנשירה המוגברת, לדלילות ולהתקרחות? האם ניתן לטפל, למזער או למנוע את תהליך ההתקרחות?
אם אתם מבחינים בנשירה מוגברת או בדלילות שיער ההולכת וגוברת סביר להניח שהתהליך לא ייעלם מעצמו. בגיל מסוים תופעת ההתקרחות פוגעת ברוב הגברים, התהליך נגרם כתוצאה מסיבות סביבתיות ומולדות. המספרים מלמדים כי 90% מהגברים וחלק ניכר מהנשים סובלים מירידה בכמות ואיכות השיער במהלך חייהם. האם מדובר בגנטיקה? תזונה לא נכונה? במאמר הבא נבקש לבחון את הגורמים השונים ולהצביע על הסיבות העיקריות המובילות להידלדלות השיער אצל גברים.

גנטיקה

גנטיקה היא הגורם העיקרי המביא להידלדלות שיער אצל גברים ומכונה בשם "התקרחות זכרית טיפוסית". הגורם העיקרי הוא נטייה תורשתית לרגישות זקיק השערה להורמון ה-DHT. הורמון הדהידרו-טסטוסטרון משבש את פעולת זקיק השערה ופוגע בו. בפועל יותר מ-50% מהגברים שחצו את גיל 40 סובלים מהתקרחות מסיבה זו. מחקרים מראים כי קיים מתאם גבוה בין הורים בעלי נטייה להקרחה בגילאים מוקדמים ובין הקרחה אצל ילדיהם, הבאה לידי ביטוי בגילאים מוקדמים גם כן.

גיל

עם השנים, גוף האדם עובר תהליכי הזדקנות: חלוקת התאים, זרימת הדם והאיזון ההורמונלי משתנים. השינוי ניכר בכל חלקי הגוף, ישנן מערכות המושפעות כבר בתחילת התהליך – הראייה נחלשת, השמיעה נחלשת והשיער? מאבד את חיוניותו, הופך דק יותר, שברירי יותר, נושר ונעלם.

מצב הורמונלי

המצב ההורמונלי משתנה בעקבות מספר רב של גורמים ביניהם זקנה, תזונה ומצב נפשי גורמים לשינויים בהפרשה של הורמונים שונים אשר עלולים לגרום להמצאות של כמויות גדולות יותר של הורמון ה DHT בגוף, דבר המשפיע לרעה על סביבת המחיה של זקיקי השיער וגורמת להם נזק על ידי פגיעה בזרימת הדם לזקיקים, מצב זה יכול להאיץ את תהליך ההידללות.

תזונה

מינרלים וויטמינים חיוניים מסייעים לצמיחה התקינה של השערה ואספקתם לגוף קשורה באופן טבעי בתזונה מתאימה ובמערכות הדם המזרימות את המינראלים ליעדם. מחסור במינרלים וויטמינים החיוניים לצמיחת השערה כמו אבץ, נחושת, ויטמין A וסוגים שונים של ויטמין B מונעים מזקיק השערה את החומרים החיוניים להתפתחותה ולהמשך הצמיחה. חשוב לציין שיער דליל אצל גברים ונשים יכול גם לנבוע משינויים בדיאטה כמו מעבר לצמחונות/ טבעונות מבלי לדאוג לספק לגוף את הוויטמינים והמינרלים להם זקוק הגוף או בגלל שינוי חד בדיאטה.

תנאים סביבתיים

תנאים סביבתיים כמו חשיפה ממושכת לזיהום אוויר, איכות המים אותם אנו שותים ובהם אנו מנקים את גופנו, קרינת שמש ומזג אוויר ים תיכוני – כל אלו מחלישים את זקיק השערה ואת יכולתה לתמוך בתהליך התחדשות השערה.

מחלות ושימוש בתרופות שונות

מחלות מוכרות כמו סוכרת, אנמיה, שומנים בדם, מחלות זיהומיות, מחלות לב ומחלות הקשורות ללחץ דם – כל אלו פוגעים בזקיקי השיער ומחלישים את יכולתו לתמוך בצמיחתו של שער חדש. אם לא די במחלות, גם חלק מהתרופות עלולות להיות בעלות תופעות לוואי המעודדות את התנוונות השיער: תרופות פסיכיאטריות, אנדוקריניות ואחרות עשויה להשפיע ישירות גם על איכות השיער שלנו.

לחץ נפשי

אורח החיים המודרני, הלחץ הכלכלי, הפיזי, הזוגי – לכל אלה השפעה ישירה גם על בריאותנו. תסמיני החברה המערבית מצביעים על לחץ דם לא מאוזן בגלאים צעירים יחסית, על כמות גדלה והולכת של שומנים וסוכרים בדם, על עלייה בתסמיני הסוכרת בקרב ילדים, נוער ומבוגרים. כל אלה מובילים לנשירה מוגברת ולהתקרחות.